KORONAVIRUS – RUSKO 13. 6. 2021

Vývoj nákazy: Ke dni 13.6. podle oficiálních statistik počet nových případů za poslední den vzrostl o 12 505 (Moskva: + 7 704; Sankt Petěrburg: +863).

 

OPATŘENÍ

Aktuální informace k vývoji nákazy lze sledovat na webu стопкоронавирус.рф/information“.

Od 28.10. je v celém Rusku zavedena povinnost nosit roušky ve veřejných prostorách (MHD, taxi, parkoviště, výtahy).

Starosta Moskvy přikázal na dny 15.-19.6 zavést nepracovní dny s výplatou plné mzdy, organizace mají fungovat jako v neděli. Poté je doporučeno, aby alespoň 30 % zaměstnanců pracovalo z domova.

 

VAKCINACE

Průběh očkování v RF: K dnešnímu dni bylo v RF naočkováno 32,2 mil. osob, z toho téměř 14 mil. oběma dávkami vakcíny. Aktuálně je denně naočkováno přibližně 136 686 dávek.

Kdo se v období 14.6.-11.7. nechá v Moskvě naočkovat (18+ let), bude zařazen do slosování soutěže o osobní automobily.

Statistiky k průběhu vakcinace v RF je možné průběžně sledovat na webu gogov.ru/articles/covid-v-stats“.

Typy vakcín schválených v RF: v RF mají registraci čtyři ruské vakcíny – Sputnik V, EpiVacCorona, CoviVac, Sputnik Light (odlehčená“ verze vakcíny Sputnik V).

 

Situace v Moskvě

Vakcinace v Moskvě: V Moskvě obdrželo alespoň první dávku vakcíny Sputnik V 1,5 mil. osob. Oproti původním plánům, podle nichž by se jako první měli naočkovat zdravotníci a učitelé, se v současné době v Moskvě může nechat naočkovat prakticky jakýkoliv dospělý zájemce. V moskevských poliklinikách je aktuálně otevřeno okolo 100 očkovacích míst. Jejich přehled je k dispozici na stránkách moskevské radnice (zde). Kromě toho existuje více než desítka tzv. mobilních očkovacích míst v nákupních centrech, apod. (GUM, DEPO, Okeanija, …), ve kterých je možné nechat se očkovat bez předchozí registrace

Pro zaměstnavatele již neplatí povinnost 30 % zaměstnanců na home office, po 19.6. je to ale doporučeno.

Moskevská muzea, galerie, knihovny, kulturní centra a volnočasová zařízení pro děti jsou otevřena, mnoho z nich ale pracuje v omezeném, režimu a nechává doma 30 % zaměstnanců a lidi starší 65 let.

Maximální obsazenost divadel, kin a koncertních sálů je 50 %. Pravidlo 50% obsazenosti platí i pro účast na hromadných sportovních, zábavních, reklamních, apod. akcích.

Restaurace a bary budou od 13.6. do 20.6. mezi 23 a 6 hod. zavřeny.

V Moskvě se kvůli nárůstu nákaz v nadcházejících dnech znovu otevřou dočasně zprovozněné nemocnice pro léčení Covidu.

 

Situace v Sankt Petěrburgu (GK Sankt Petěrburg)

Vakcinace v Petrohradě: k dnešnímu dni bylo naočkováno 734 tis. obyvatel města, z toho 610 tis. oběma dávkami vakcíny. Tempo vakcinace v Petrohradě však klesá. Denně je naočkováno cca 5 tis. obyvatel, na začátku února to bylo cca 10 tis. denně.

Počet nových nákaz se zvyšuje, stejně jako počet hospitalizovaných (cca téměř 500-700 denně).

Leningradská oblast rozvolnila od 1.3 omezení a opatření v pěti okresech, a to včetně Vsevoložského a Lomonosovského okresu, které hraničí s Petrohradem.

Cestovat letecky přímo z Petrohradu do Prahy lze 2x týdne (čt, ne)

Omezení v Petrohradě jsou prodloužena do 12.7. Omezení 75% diváků na sportovních akcích zůstává zachováno. Celkový počet lidí by neměl překročit 3 tis. lidí.

V předvečer zahájeni EURO 2020 bylo zřízeno dodatečně 295 lůžek v dočasné nemocnici v Lenexpo, v případě potřeby budou fungovat také dvě rekreační střediska (Zarja a Baltijec) v lázeňském obvodu Petrohradu.

 

Situace na Urale (GK Jekatěrinburg)

Denní přírůstek nakažených ve Sverdlovské oblasti se pohybuje pod 108 osob.

Vakcinace ve Sverdlovské oblasti: k dnešnímu dni bylo naočkováno 506 tis. osob, z toho 425 tis. oběma dávkami vakcíny. V Jekatěrinburgu se postupně rozšiřuje počet obchodních center, ve kterých jsou zřízena místa pro očkování proti Covid-19. V těchto obchodních centrech je k očkování používána vakcína EpiVacCorona, u které jsou jednodušší podmínky přepravy a přechovávání než u Sputniku V. V obchodním domě Grinvič v centru Jekatěrinburgu začali propagovat očkování proti kovidu pro mladé tím, že za očkování dávají zdarma vstupenku do jednoho ze šesti multikin v tomto obchodním centru.

Ve Sverdlovské oblasti povolili rozšíření obsazenosti představení v divadlech, koncertních sálech i venkovních prostorách při sportovních utkáních na 75 % kapacity jednotlivých zařízení.

 

CESTOVÁNÍ

Cesta automobilem přes Lotyšsko: Vzhledem k opakovaným problémům českých občanů při překračování pozemní hranice mezi Lotyšskem a Ruskem (v obou směrech) doporučuje ZÚ Moskva pro vjezd do RF nebo odjezd z RF využít jinou cestu než pozemní hraniční přechod na lotyšsko-ruské hranici.

Dále je nutné, aby každý, kdo přes Lotyšsko byť jen tranzituje, a to jak ve směru z ČR, tak i do ČR, vyplnil před cestou nebo na hranici on-line formulář dostupný na webu: https://covidpass.lv/en/ (https://covid19.gov.lv/en). Za účelem kontroly vyplnění elektronického dotazníku jsou zavedeny hraniční kontroly na pozemních hranicích v rámci schengenského prostoru (LV-LT, LV-EE). Nezbytností pro tranzit přes Lotyšsko je PCR test na COVID-19 (ne starší 72 hod), který je doporučeno mít s sebou i v tištěné podobě.

S platností od 15.1. lotyšská vláda upravila opatření týkající se cestování do/z Lotyšska. Nově musí všichni, kdo chtějí do LV přicestovat (letecky, po zemi, po moři), ještě před cestou podstoupit PCR test na COVID-19, který nebude v době cesty starší 72 hod. Po přicestování do země pak nadále platí povinnost desetidenní samoizolace.

Varianta pozemní cesty přes Bělorusko: Podle aktuálních zkušeností hrozí občanům EU na běloruských hranicích riziko odmítnutí vstupu do země, přestože mají platné běloruské tranzitní vízum. Dále vzhledem k tomu, že dosud nebyla ratifikována příslušná bilaterální smlouva mezi Ruskem a Běloruskem, nadále není možný pro občany třetích zemí vstup pozemní cestou do RF přes bělorusko-ruskou hranici.

Rusko obnovilo od 27.1 letecké spojení s Finskem, Katarem, Indií a Vietnamem, od 8.2. – s Řeckem a Singapurem, od 1.4 – s Německem, Venezuelou, Sýrií, Tádžikistánem, Uzbekistánem, Srí Lankou, od 25.5 – s Islandem, Maltou, Mexikem, Portugalskem a Saúdskou Arábií.

26.4 na MZV RF byla představena bezplatná aplikace COVID-19 pro cestovatele «Cestuji bez Covid-19». Účelem tohoto rozvoje je vytvořit podmínky pro obnovení přeshraniční osobní dopravy bez dalších rizik šíření COVID-19. Aplikace byla spuštěna v zemích EAEU (Rusko, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Arménie). Princip fungování: laboratoře, které byly schválené ruskými řídícími orgány, zasílají potvrzení o negativním PCR testu ve formě QR kódu na mobilní telefon. Poté kód kontrolují překročení státní hranice. Aplikaci mohou používat cestující zobrazením QR kódu v aplikaci, když odchází z RF, či při návštěvě RF. To vyžaduje, aby laboratoř ze schváleného seznamu poslala výsledky PCR testu pomocí této aplikace.

Od 14. května Řecko zrušilo omezení vstupu a otevřelo své vnější hranice všem turistům, včetně Rusů.

San Marino je připraveno zahájit „očkovací turistiku“ pomocí Sputnik V. Sanmarínské úřady jsou připraveny otevřít příležitost pro zahraniční turisty, zejména italské, k očkování ruskou vakcínou proti COVID-19 Sputnik V, s výhradou dvou cest do republiky.

Od 2.6 obnovilo Rusko pravidelné lety s Velkou Británií a od 10.6 – s dalšími zeměmi: s Rakouskem, Maďarskem, Libanonem; Lucemburskem; Mauriciem; Marokem, Chorvatskem. Od 10.6 byly obnoveny charterové lety s Albánií.

Od 10.6 byla obnovena železniční komunikace s Běloruskem. Cestování je poskytováno pouze občanům Běloruska a Ruska.

 

Z Ruska do ČR:

S účinností od pondělí 15.2.2021 se změnily podmínky pro vstup osob do České republiky. Aktuální znění platných opatření je k dispozici na stránkách Ministerstva vnitra (zde) a Ministerstva zdravotnictví ČR (zde):

Nadále platí, že před vstupem do ČR musí každý cestující vyplnit elektronický Příjezdový formulář dostupný na www.prijezdovyformular.cz.

Vstup cizinců z třetích zemí (např. občanů RF) na území ČR je stále omezen. Veškeré aktuální informace o výjimkách pro vstup k nalezení na webu Ministerstva vnitra ČR (zde) v dokumentu Pravidla pro vstup osob na území České republiky dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví.

 

Z ČR do Ruska:

Na území RF mohou vstoupit pouze osoby spadající do některé z uvedených kategorií: zde.

Kromě výše uvedených výjimek zatím není pro české občany vstup na území Ruska povolen.

Jednou z kategorií osob, kterým je umožněn vstup do RF, jsou vysoce kvalifikovaní specialisté (VKS) a odborníci podílející se na montážních pracích („проведение монтажных работ“) zařízení vyrobených v zahraničí (oproti minulosti tedy již není možné uvádět jako cíl cesty formulaci „техническое обслуживание“). Žádost o povolení pro vstup do RF smí podávat i rodinní příslušníci VKS, postup při podávání je stejný jako u VKS, nařízení vlády zde. Informace k postupu podání žádosti, době vyřízení a potřebným dokumentům k doložení shrnuje článek zde.

V květnu byl povolen vstup osobám, kteří mají běžná soukromá víza vydaná rozhodnutím MZV RF s platností do 90 dnů.

Někteří organizátoři veletrhů (např. MAKS 2021) slibují, že zahraničním účastníkům zajistí povolení vstupu do země.

Cizím studentům podle předem vytvořeného seznamu spolu s vysokoškolskou institucí.

 

 

Cesta z ČR do Ruska letecky:

ČSA na trase Praha-Moskva Šeremetěvo-Praha létají ve dnech: středa, pátek, neděle.
Praha-Moskva linka OK894, odlet z Prahy v 10:15 nebo v 10:45, Moskva-Praha linka OK895, odlet z Moskvy v 15:10

Oboustranné spojení mezi Prahou a Moskvou zajišťuje také Aeroflot: pondělí, čtvrtek, sobota. Nicméně koncem ledna Aeroflot ve svém tiskovém prohlášení bez bližších podrobností uvedl (zde), že od 28.3. do 30.4. ruší lety do Prahy a řady dalších destinací.

Ve čtvrtek a neděli lze letět Praha – Petrohrad – Praha.

Před návratem do Ruska je třeba podstoupit COVID-19 test, kterým se cestující prokáže již při nástupu do letadla. Bez předložení negativního testu cestující nebude v Praze vpuštěn na palubu. Výsledek testu by měl být v anglickém nebo ruském jazyce. Je doporučeno mít k dispozici výsledek testu ve vytištěné, papírové podobě (stačí vytištěná kopie, není vyžadován originál razítka, ani není třeba, aby dokument obsahoval číslo pasu). Při příletu do Ruska je nutné vyplnit dotazník ke vstupu do země. Dotazník ke stažení zde.