KORONAVIRUS – RUSKO 9. 4. 2021

Vývoj nákazy: ke dni 9. 4. vzrostl podle oficiálních statistik počet nových případů v RF za poslední den o 9 150 (Moskva: +2 421; Sankt Petěrburg: +703). Po Moskvě a Sankt Petěrburgu jsou nejvyšší počty nových případů evidovány v Moskevské oblasti (+594) a Nižegorodské oblasti (+294).

 

OPATŘENÍ

Aktuální informace k vývoji nákazy lze sledovat na webu стопкоронавирус.рф/information“.

Od 28.10. je v celém Rusku zavedena povinnost nosit roušky ve veřejných prostorách (MHD, taxi, parkoviště, výtahy).

 

VAKCINACE

Průběh očkování v RF: K dnešnímu dni bylo v RF naočkováno 8,5 mil. osob (5,8 % obyvatelstva), z toho 5,4 mil. (3,7 % obyvatelstva) oběma dávkami vakcíny. Aktuálně je denně naočkováno přibližně 250 000 dávek.

Statistiky k průběhu vakcinace v RF je možné průběžně sledovat na webu gogov.ru/articles/covid-v-stats“.

Typy vakcín schválených v RF: v RF mají registraci tři ruské vakcíny – Sputnik V, EpiVacCorona, CoviVac.

 

Situace v Moskvě

Vakcinace v Moskvě: Poslední aktualizace statistik k očkování v Moskvě byla zveřejněna dne 26.3. K tomuto datu byl v Moskvě naočkován 1 mil. osob, z toho 800 tis. oběma dávkami vakcíny.

Podle starosty Moskvy Sergeje Sobjanina je v případě příznivého vývoje v denním počtu nákaz reálné další uvolňování protiepidemických opatření v Moskvě v průběhu jara, nicméně povinnost nošení roušek v MHD a určitá omezení při pořádání hromadných akcí zůstanou pravděpodobně v platnosti delší dobu. Není vyloučeno, že oslavy na Rudém náměstí dne 9.5. proběhnou v obvyklém „předpandemickém“ formátu, nicméně otázkou zůstává, nakolik bude akce přístupna širší veřejnosti.

Оd 8.3. již neplatí povinnost samoizolace pro osoby starší 65 let a osoby s chronickými onemocněním. Pro zaměstnavatele již neplatí povinnost 30 % zaměstnanců na home office. Moskevská muzea, galerie, knihovny, kulturní centra a volnočasová zařízení pro děti jsou od 22.1. otevřena. Maximální obsazenost divadel, kin a koncertních sálů je 50 %. Pravidlo 50% obsazenosti platí i pro účast na hromadných sportovních, zábavních, reklamních, apod. akcích. Restaurace a bary mohou obsluhovat hosty i v nočních hodinách.

 

Situace v Sankt Petěrburgu (GK Sankt Petěrburg)

Vakcinace v Petrohradě: k dnešnímu dni bylo naočkováno 433 tis. obyvatel města, z toho 309 tis. oběma dávkami vakcíny. Do Petrohradu dorazila další dodávka vakcíny Sputnik V (29 700 dávek) a do konce tohoto týdne se očekává dodávka druhé vakcíny – EpiVacCorona (13 700 dávek).

Klinika Euromed nabízí očkování cizinců vč. personálu konzulárních úřadů vakcínou Sputnik V za poměrně tržní cenu. Ačkoliv zjištění zájmu o vakcinaci provádělo místní zastoupení MZV RF (MID), konkrétní nabídka očkování i s podmínkami byla zaslána přímo klinikou. V praxi nebyl potvrzen původní předpoklad, že by očkování bylo zdarma. Očkování vakcínou Sputnik V je na osobním rozhodnutí a odpovědnosti zájemců.

ME ve fotbale 2020 (prováděné v r. 2021): zápasy v Petrohradě (celkem 4) proběhnou s diváky, povolená kapacita je 50% z celkového počtu.

Nadále zůstává v platnosti zákaz konání veřejných akcí (shromáždění, mítinky), je pozastaven provoz nočních klubů, platí povinnost samoizolace pro občany starší 65 let. Maximální obsazenost představení v kinech, divadlech a koncertních sálech je 75 %. Podrobnosti zde.

Stále platí, že nelze cestovat letecky přímo z Petrohradu do Prahy. Lze však letět z Petrohradu do Moskvy Aeroflotem a pak ČSA z Moskvy do Prahy v ten samý den. Polská letecká společnost LOT obnovila letecké spojení mezi Varšavou a Petrohradem (lety nejsou určeny pro turistiku).

Finsko prodloužilo zákaz vstupu cizinců na své území do 17.4.2021. Opatření se vztahuje jak na členské státy EU, tak na další státy vč. RF. Vstup je povolen pouze občanům Austrálie, Jižní Korey, Islandu, Singapuru, Thajska, Nového Zélandu a Rwandy.

 

Situace na Urale (GK Jekatěrinburg)

Denní přírůstek nakažených ve Sverdlovské oblasti je na úrovni zhruba 125 osob. Počet uzdravených již delší dobu převyšuje počet nově nakažených.

Vakcinace ve Sverdlovské oblasti: Ke dni 5.4. (datum poslední aktualizace) bylo naočkováno 233 tis. osob, z toho 169 tis. oběma dávkami vakcíny.

Gubernátor Sverdlovské oblasti prodloužil proticovidová opatření do 29.4. Opatření se však už týkají jen nošení roušek v obchodech, MHD, veřejných prostorách a na pracovištích. Obchody i restaurace jsou již plně otevřené, divadla, koncertní sály a sportoviště už mají povolenou 75% obsazenost. Ve Sverdlovské oblasti skončil k 30.3. povinný režim samoizolace pro osoby starší 65 let a má pouze doporučující charakter.

Přímý letecký spoj do Prahy z Jekatěrinburgu až do odvolání neexistuje. Je možné cestovat přes Moskvu.

 

CESTOVÁNÍ

Cesta automobilem přes Lotyšsko: Vzhledem k opakovaným problémům českých občanů při překračování pozemní hranice mezi Lotyšskem a Ruskem (v obou směrech) doporučuje ZÚ Moskva pro vjezd do RF nebo odjezd z RF využít jinou cestu než pozemní hraniční přechod na lotyšsko-ruské hranici.

V případě tranzitu přes Lotyšsko (možné pouze z naléhavých a bezodkladných příčin), je nejprve nezbytné požádat samostatně o souhlas s tranzitem na adrese el. pošty: kanceleja@rs.gov.lv (nutno poslat alespoň 5 pracovních dní před plánovanou cestou, vyčkat na obdržení souhlasu, psát anglicky). Žádost o průjezd je nutno adresovat veliteli pohraniční stráže v následující formě: žádost napsat, vytisknout, podepsat, naskenovat a poté ji jako přílohu zaslat na výše uvedený e-mail. Tranzit je možný až po obdržení souhlasného stanoviska. Lépe je mít souhlas lotyšské strany vytištěný. Na výše uvedené body se dále vztahuje: 1) nutnost vyplnění on-line formuláře: https://covidpass.lv/en; 2) předložení potvrzení o negativním výsledku PCR testu; 3) tranzit se musí uskutečnit do 12 hodin; 4) vše je třeba učinit pro cestu do ČR i při cestě opačným směrem.

S platností od 15.1. lotyšská vláda upravila opatření týkající se cestování do/z Lotyšska. Nově musí všichni, kdo chtějí do LV přicestovat (letecky, po zemi, po moři), ještě před cestou podstoupit PCR test na COVID-19, který nebude v době cesty starší 72 hod. Po přicestování do země pak nadále platí povinnost desetidenní samoizolace.

Varianta pozemní cesty přes Bělorusko: Podle aktuálních zkušeností hrozí občanům EU na běloruských hranicích riziko odmítnutí vstupu do země, přestože mají platné běloruské tranzitní vízum. Dále vzhledem k tomu, že dosud nebyla ratifikována příslušná bilaterální smlouva mezi Ruskem a Běloruskem, nadále není možný pro občany třetích zemí vstup pozemní cestou do RF přes bělorusko-ruskou hranici.

Rosaviacija od 1.4. obnovila pravidelné letecké spojení do Německa. Lety nejsou určeny pro turistiku. Německá strana bude týdně provozovat pět letů z Frankfurtu nad Mohanem do Moskvy a tři do Sankt Petěrburgu, ruská strana pět letů z Moskvy do Berlína a tři z Moskvy do Frankfurtu týdně.

Dosud bylo obnoveno pravidelné letecké spojení z RF do EU v případě Finska a Řecka, z dalších evropských zemí pak do Srbska, Švýcarska a Velké Británie, nicméně lety do Velké Británie jsou aktuálně do poloviny dubna pozastaveny kvůli tzv. britské mutaci koronaviru. Od 1.4. se začalo z RF pravidelně létat také do následujících destinací: Caracas, Damašek, Dušanbe, Taškent a Kolombo. Navyšuje se počet letů do Arménie, Ázerbájdžánu, Egypta a SAE.

 

Z Ruska do ČR:

Aktuální znění platných opatření a podmínek pro vstup osob do České republiky je k dispozici na stránkách Ministerstva vnitra (zde) a Ministerstva zdravotnictví ČR (zde):

Nadále platí, že před vstupem do ČR musí každý cestující vyplnit elektronický Příjezdový formulář dostupný na www.prijezdovyformular.cz.

Vstup cizinců z třetích zemí (např. občanů RF) na území ČR je stále omezen. Veškeré aktuální informace o výjimkách pro vstup k nalezení na webu Ministerstva vnitra ČR (zde) v dokumentu Pravidla pro vstup osob na území České republiky dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví.

 

Z ČR do Ruska:

Na území RF mohou vstoupit pouze osoby spadající do některé z uvedených kategorií: zde.

Kromě výše uvedených výjimek zatím není pro české občany vstup na území Ruska povolen.

Jednou z kategorií osob, kterým je umožněn vstup do RF, jsou vysoce kvalifikovaní specialisté (VKS) a odborníci podílející se na montážních pracích („проведение монтажных работ“) zařízení vyrobených v zahraničí (oproti minulosti tedy již není možné uvádět jako cíl cesty formulaci „техническое обслуживание“). Žádost o povolení pro vstup do RF smí podávat i rodinní příslušníci VKS, postup při podávání je stejný jako u VKS, nařízení vlády zde. Informace k postupu podání žádosti, době vyřízení a potřebným dokumentům k doložení shrnuje článek zde.

Asociace evropského byznysu v RF (AEB) aktuálně řeší otázku účasti představitelů zahraničních firem, kteří nejsou ani VKS, ani techničtí specialisté, na výstavách a veletrzích pořádaných v RF (Metalloobrabotka, MAKS, atd.). Podle platných nařízení tyto osoby nespadají do žádné z kategorií, kterým je možné udělit výjimku pro vstup do RF. ZÚ Moskva záležitost sleduje a bude informovat o dalším vývoji.

Cesta z ČR do Ruska letecky:

o ČSA na trase Praha-Moskva Šeremetěvo-Praha létají ve dnech: středa, pátek, neděle.

 

Praha-Moskva linka OK894, odlet z Prahy v 12:15, Moskva-Praha linka OK895, odlet z Moskvy v 17:45

o Oboustranné spojení mezi Prahou a Moskvou zajišťuje také Aeroflot: pondělí, čtvrtek, sobota.

o Před návratem do Ruska je třeba podstoupit COVID-19 test, kterým se cestující prokáže již při nástupu do letadla. Bez předložení negativního testu cestující nebude v Praze vpuštěn na palubu. Výsledek testu by měl být v anglickém nebo ruském jazyce. Je doporučeno mít k dispozici výsledek testu ve vytištěné, papírové podobě (stačí vytištěná kopie, není vyžadován originál razítka, ani není třeba, aby dokument obsahoval číslo pasu). Při příletu do Ruska je nutné vyplnit dotazník ke vstupu do země. Dotazník ke stažení zde. Oficiálně nadále platí povinnost 14-denní karantény pro VKS po příletu do RF.