Šporcl sklidil v Moskvě aplaus za čardáš s Alexandrovci

Ovace v Moskvě sklidil český houslový virtuóz Pavel Šporcl, který ve čtvrtek večer předvedl svůj um jako host na koncertu armádního souboru Alexandrovců k svátku obránců vlasti. V prestižním Čajkovského sále, který Karel Gott přirovnává k moskevské obdobě newyorské Carnegie Hall, hrál Šporcl i o den dříve ve společnosti folklórního souboru.

„Zahrát si v tomto sále je určitě jedním ze snů každého muzikanta. Byla to velká radost,“ řekl ČTK virtuóz, potěšený potleskem plného sálu. „Zdejší publikum je opravdu úžasné a vřelé,“ pochvaloval si.

Šporcl by nebyl ani proti trvalejší spolupráci s armádním souborem. „V Česku jsou Alexandrovci velice vítanými a váženými hosty, koncerty jsou vždy vyprodané, a tak je prima s takovým ansámblem vystupovat,“ konstatoval.

Okouzlily ho i mohutné moskevské oslavy svátku obránců vlasti, který se zdaleka netýká jen ruských vojáků, ale prakticky všech mužů. „Svým způsobem mi připomněl Mezinárodní den žen, když jsem viděl, jak sem dotyčné manželky, partnerky i spolupracovnice přicházejí s taškami dárků, rozdávají je a gratulují ke svátku. Ale proč ne? My doma sice máme něco jako den mužů, ale takto vehementně se neslaví. Je milé, že si na sebe vzpomenou i lidé, kteří si nejsou partnery, ale třeba spolupracovníci. Bylo to moc vřelé,“ poznamenal.

Šporcl hrál už loni na jaře v Moskvě a Kazani a zdejší scéna se mu natolik zalíbila, že si troufl hovořit o záměru zkusit v Rusku vážněji prorazit – už kvůli obrovitosti ruského trhu s vážnou hudbou.

„Nevím, zda se už dá hovořit o proražení v Rusku, i když na tom usilovně pracuji, nicméně v Moskvě se mi začíná poměrně dařit, i díky podpoře českého velvyslance a ředitele Českého domu. Je to na dobré cestě a doufám, že se to bude jen lepšit,“ řekl v naději, že moskevské úspěchy otevřou dveře i do dalších měst.

Dnes v Moskvě „jen“ hrál, když byl uveden jako „česká houslová jednička a světoznámý virtuóz“, ale při listopadovém koncertování s cikánskou kapelou v moskevském Domě hudbu měl příležitost své vystoupení i uvádět: „Mou ruštinu brali s naprostým nadšením. Stačilo říct ‚Dobryj večer, Moskva‘, a už jsem je měl! A když jsem dodal, že v Moskvě je každý den ‚prazdnik‘ (svátek), tak už byl hotový konec!“

Po ruské metropoli má Šporcl naplánovaná vystoupení v Avignonu, Kjótu a ve vlasti, kde bude uzavírat Pražské jaro.

Video:

http://multimedia.ctk.cz/cs/video/document/6496957/sporcl-sklidil-v-moskve-aplaus-za-cardas-s-alexandrovci