Sankce i krize rublu nás zasáhly. Už se to ale lepší
Právo | 11.12.2017 | Rubrika: Ze zahraničí | Strana: 11 | autor: Martin Dohnal | Téma: Moskva

Jiří Podhola. ředitel Českého domu Moskva, řekl Právu:

Český dům Moskva se značně vymyká ostatním objektům, které ministerstvo zahraničí v cizině vlastní. Co je jeho hlavním posláním?

Je to zcela unikátní objekt, vůbec největší, jaký český stát v zahraničí má. Naším primárním úkolem je podpora českých exportérů a podnikatelů na ruském trhu. V našem byznys centru například zdarma poskytneme základní informace, nasměrujeme na právní kanceláře atd. Kromě ubytovacích služeb v hotelu nabízíme i dlouhodobé pronájmy v bytech a kancelářích. Máme dvě restaurace s českou kuchyní. Nabízíme i prostory pro aktivní odpočinek včetně fitness centra, sauny, venkovního hřiště. Snažíme se cílit i na celé rodiny, protože představitelé firem se sem často odstěhují s nimi.

Jak zvládáte následky hospodářských sankcí EU uvalených na Rusko a devalvaci rublu spojenou s propadem cen ropy?

Obojí nás zasáhlo. Mám dokonce pocit, že víc než sankce na české podnikatele dolehl právě propad rublu. Produkce českých firem vyvážejících do Ruska v krátké době fakticky zdražila na dvojnásobek, neboť jejich ceny v eurech se převádějí na rubly. Problémy ruské ekonomiky se projevily i v tom, že ubylo peněz na státní zakázky. Snažili jsme se proto českým podnikatelům vyjít vstříc. Na přechodné období jsme například snížili nájemné. I tak ale řada firem kvůli nedostatku zakázek musela odejít.

Podle údajů českého ministerstva průmyslu se vzájemný obchod meziročně propadl zhruba o 18 procent. Je výhled na nějaké zlepšení?

Určitě, letos už to začíná být znát. V prvním a druhém kvartálu export z Česka i z EU rostl, což je dané opětovným růstem ruské ekonomiky. Uvidíme, zda se trend potvrdí i v rámci celého roku. Ruský trh má ale každopádně ohromný potenciál.

Končící velvyslanec Vladimír Remek letos v rozhovoru pro ruská média zmiňoval, že sankce některým českým exportérům dokonce pomohly. Z ruských snah o větší potravinovou soběstačnost podle něj těží například tuzemští výrobci zemědělských strojů. Máte podobnou zkušenost?

Určitě ano. Zatímco producenty potravin a některých zemědělských komodit embargo zasáhlo, některým českým firmám skutečně pomohlo, že Rusko nasměrovalo více prostředků do těchto dříve spíše přehlížených odvětví.

Dopadly nějak sankce i na vás? Česká restaurace přece musela potravinové embargo pocítit.

Z hlediska potravin nás to tolik nezasáhlo. Za pět let, co v Českém domě působím, se množství potravin dovážených z ČR snižuje. Dnes už vozíme snad jen znojemské okurky, hořčici či pár věcí, které jsou na ruském trhu dražší. Jinak se v Rusku většinou dají najít kvalitní produkty i pro českou kuchyni. Zásadní ovšem je, že máme českého kuchaře. Různou „českou“ kuchyni totiž v Moskvě nabízejí na více místech, ale české pokrmy to opravdu nejsou.

Jak se díváte na další protiruské sankce, které na podzim přijali Američané?

Je to složité. My politický a diplomatický rozměr vztahů zase tolik neřešíme. Čeští podnikatelé ale mají na ruském trhu tradici a umějí se tam pohybovat. Když se pak diplomaté a politici nedokážou dohodnout, byznys to samozřejmě poškozuje.

Změnilo se nějak za poslední roky vnímání Česka v očích těch Rusů, s nimiž se v Moskvě potkáváte?

Česko má v Rusku velmi dobrý zvuk. Mnoho Rusů do ČR jezdí a utrácí poměrně dost peněz, naše služby a výrobky jsou brány jako kvalitní. Řekl bych, že pohled z ruské strany je často pozitivnější a příznivější než vnímání z české strany, což ale samozřejmě může mít i historické důvody.

Český dům je obrovský komplex – zahrnuje na 150 bytů, kanceláře, restaurace a mnoho dalšího. Kolik celý ten provoz stojí a jaký je jeho ekonomický výsledek?

Dlouhodobě generujeme zisk, ačkoliv hlavním cílem je opravdu podpora českých podnikatelů. Ze zisku je pak spolufi nancována činnost českých center, která po celém světě propagují českou kulturu. A část zisku jde samozřejmě do oprav a renovací – komplex vznikl roku 1986.

Jiří Podhola se narodil roku 1973, vystudoval policejní akademii a VŠE v Praze, působil na ministerstvu vnitra i jako manažer v soukromé sféře, Český dům Moskva vede od listopadu 2012.